Aj pár percent z dane pomôže turistickým chodníkom

Milí naši priatelia a podporovatelia, 

úprimne si vážime, že ste si vybrali práve naše občianske združenie, ktoré podporíte svojimi 2% alebo 3% z dane. Ďakujeme najmä v mene všetkých turistov a milovníkov Nízkych Tatier. Počas predĺženého víkendu 12.-15.9.2020 plánujeme ďalší ročník dobrovoľníckej brigády na spriechodňovanie a skrášľovanie turistických chodníkov. Môžete sa osobne pridať alebo tiež nás finančne podporiť. Príspevky použijeme na organizáciu a zabezpečenie týchto činností – na úhradu ubytovania, cestovného, drobného občerstvenia, nákup náradia, paliva do píl a organizačné zabezpečenie.

Čítať ďalej...

Tichá voda opäť brehy myla – reportáž z brigády 7. - 8. 9. 2019

Asi by nikto nespočítal stovky kilometrov nami prechodených po Nízkych Tatrách - v zime, v lete, so snežnicami, na lyžiach, s deťmi v nosiči, vozíku, bruchu, aj len tak. Prešli sme mnohokrát celý hrebeň z východu na západ a naopak, zo severu na juh a späť, nekonečné prístupové chodníky na hrebeň sme si dopriavali pravidelne. V daždi, úpeku, v hmle, vždy pripravení čeliť nástrahám počasia. Najťažšie bolo rozhodnutie zostať doma. Zamilovali sme si tento kraj, jeho pestrosť, malebnosť, jeho ticho i jeho hlas. Aby sa nám ľahšie kráčalo týmito končinami, snažíme sa pravidelne skrášľovať tunajšie turistické chodníky.

Siedmy ročník dobrovoľníckej brigády na spriechodňovanie turistických chodníkov v Nízkych Tatrách sme odštartovali priamo v ich strede – na Čertovici. Obnovený útulný Domček Horskej záchrannej služby poskytol v piatok 6.9.2019 svoje priestory dvadsiatim odhodlaným dobrovoľníkom z rôznych kútov Slovenska. Neodstrašili nás daždivé predpovede a večer sme si dohodli sobotný plán prác, podelili poživeň i náradie. Posilnení čerstvo uvarenou fazuľovicou spod varešky Rasťa z Bratislavy sa ukladáme spať.

Ambícia pomôcť na čo najviac úsekoch turistických chodníkov nás priviedla k vytvoreniu piatich skupiniek a spolu sa nám podarili na piatich miestach tieto výsledky:

 1. Zohraná trojica „Budíčkovia“ sa popasovala s prekážkami na hrebeňovom chodníku červenej značky a spriechodnili úsek od Sedla Priehyba po Čertovicu. Vyzbrojení motorovou pílou, náhradnými lištami, píločkami, bandaskami a čerstvo nabrúsenými nožíkmi na poživeň v sobotu ráno s úsmevmi zamávali z auta a už ich nebolo. Po celodennej pracovnej prechádzke nám aj tento rok boli pri doprave nápomocní priatelia z Lesov SR, o. z. Beňuš, keď chlapcom ušetrili sily a zviezli ich z hrebeňa od Ramže k autu. Prenocovali opäť v Domčeku HZS a v nedeľu dokončili svoje dielo medzi Čertovicou a Ramžou.

2. Traja švárni chlapci z Brezna sa chytili spriechodniť žltý chodník od Nižnej Boce na Rovnú hoľu. Motivovaní osobným zážitkom, v ktorom sa jeden z nich nedávno na tom úseku stratil, sa pri sobotnom prepiľovaní dostali pod Rovnú hoľu. Prichádzajúci dážď ich vyzval ukončiť prácu a ponáhľať sa na Chatu M. R. Štefánika

3. Aj vetrom vyfúkaná a dažďom premočená partia, ktorá sa v sobotu venovala rozširovaniu priechodnosti červeného chodníka nad Čertovicou najmä v okolí Lajštrochu, vďačne privítala ohník v kozube na Štefáničke. Kým ich dážď neodohnal, odpiľovali vysoké konáre kosodreviny, čo sa v zime pod snehovou perinou skláňajú do chodníka tak, že ho zužujú na ťažšie priechodný úzky koridor. Hoci turista sa ním nejako presúka, pre záchranárov znamená spomaľovanie a sťažovanie akcie.

4. Skupinka pod vedením Mareka z Andrejcovej vycerila zuby svojich motorových píl na časti úseku zeleného chodníka medzi Kumštovým a Bocianskym sedlom. Návrat na Čertovicu stihli tesne pred dažďom.

5. Asi najpočetnejšie družstvo utvorili „bežkári“ – geokešeri. Ich pracovité ruky zasahovali na žltom chodníku Mlynnou dolinou z Mýta pod Ďumbierom na Štefáničku a celý ho spriechodnili. Nadviazali družbu s priateľmi značkármi, ktorí túto trasu v sobotu nanovo preznačili. Prvé kvapky dažďa im začali cupkať na chrbát, keď sa z poslednej zákruty chodníka ponáhľali na chatu. Postupne k nim prikvitli zvyšné dva tímy a vzápätí sa všetci s úsmevom sušili, či zohrievali pri dobrotách z ponuky kuchyne.

Podčiarknuté a zhrnuté - cez víkend 7.-8.9.2019 sme si spolu dopriali dávku dobrej roboty v príjemnej kombinácii priateľských zdieľaní a spoznávaní seba i krás našej malej malebnej krajiny. Ďakujeme vám:

  • priatelia, dobrovoľníci, ktorí prichádzate pravidelne alebo ste sa k nám pridali prvýkrát a s odhodlaním i nadšením priložili ruku k dielu, k práci, ktorá má samo-obnovný charakter. Preto sa na vás tešíme opäť o rok.
  • Marek, Rasťo, členovia a podporovatelia dobrovoľnej HZS Nízke Tatry juh a Horského spoločenstva, o. z. (útulňa Andrejcová), ktorí ste nám poskytli znamenité ubytovacie služby v Domčeku HZS na Čertovici.
  • chatár Igor s milou družinou na Štefánikovej chate. Vaša ochota, štedrosť, ústretovosť, trpezlivosť a ukuchtenie lahodných jedál i nápojov v kombinácii s teplom ohňa v krbe v nás podnietili nepopísateľne príjemnú pohodu (mimochodom čaj na vašej chate mnohí považujeme za široko-ďaleko najlepší).
  • páni z Lesov SR, o. z. Beňuš a z Lesov mesta Brezno, ušetrili ste nám cenné sily a čas pri doprave z hrebeňa.
  • Klub slovenských turistov, za vašu neúnavnú pomoc pri obnove značenia, tentokrát žltého chodníka Mlynnej doliny.
  • Martin Varga s tímom, vaše zdravé delikatesné tyčinky s inovatívnymi chuťami sme opäť s pôžitkom objavovali.
  • dobrovoľní prieskumníci priechodnosti chodníkov z firmy DXC Technology Slovakia.
  • ľudia i okolnosti, o ktorých sme možno ani netušili, a boli nám nápomocné.

Budúci rok, keď nám bude dopriate, by sme radi dokončili chodníky na úseku medzi Čertovicou a Chatou M. R. Š., čo sme tento rok nestihli alebo aj chodníky od Čertovice na východ, na ktoré každoročne čosi napadá. Ak by nám bolo málo, máme aj ďalšie tipy. Práce je dosť, tešíme sa na vás opäť.

Za fotografie ďakujeme Jane Adamovej, Bohušovi Mišovičovi, Ľubovi a Jančimu Hošalovcom a Mirovi Nepšinskému.

Čertovica - Štefánička, kosodrevinu preč z chodníčka!

Tento rok zaostríme našu pozornosť a ostré píly najmä na úseky medzi Čertovicou a Chatou Milana Rastislava Štefánika. Niektoré prístupové chodníky a aj samotný hrebeňový úsek si pýtajú zástrih či dokončenie tak, aby aspoň ďalších 10 rokov vydržali dobre priechodné. Každá nápomocná ruka padne vhod. Príďte, tešíme sa na vás na brigáde 7. a 8. septembra 2019.

Čítať ďalej...

Na Kráááľovej holi nehatí chodník šľahúň zelenýýýýý

Ostrieľaní horomilovia  bez dlhého premýšľania iste potvrdia, že naplánovať si turistiku po úbočiach tejto majestátnej hory na bezzrážkové počasie je jedna vec a skutočne ju takú mať, je niekedy malý zázrak. So zatajeným dychom sme sledovali predpovede počasia. Sýto žlté slniečka v nich meteorológovia sľubovali na celý víkend. Vďaka dokonalému babiemu letu, rekordnému počtu dobrovoľníkov a skúsených pilčíkov s motorovými pílami nám bolo tento rok dopriate naplnenie plánov vrchovatou dávkou.

Čítať ďalej...

Každé percento sa ráta

Milí naši priatelia a podporovatelia, 

úprimne si vážime, že ste si vybrali práve naše občianske združenie, ktoré podporíte svojimi 2% alebo 3% z dane. Ďakujeme najmä v mene všetkých turistov a milovníkova Nízkych Tatier. Počas víkendu 15.-16.9.2018 plánujeme ďalší ročník dobrovoľníckej brigády na spriechodňovanie a skrášľovanie turistických chodníkov. Môžete sa osobne pridať alebo tiež nás finančne podporiť. Príspevky použijeme na organizáciu a zabezpečenie týchto činností – na úhradu ubytovania, cestovného, drobného občerstvenia, nákup náradia, paliva do píl a organizačné zabezpečenie.

Dokumenty, ak vám zúčtovanie dane robí zamestnávateľ:

Formulár na poukázanie 2 % alebo 3 %

Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov - vystaví a dá vám zamestnávateľ 

Do predvyplneného Formulára na poukázanie 2% alebo 3% z dane doplňte vaše údaje. Spolu s tlačivom Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov, čo vystaví váš zamestnávateľ, ho pošlete do 30.4.2018 na svoj daňový úrad. Miestnu príslušnosť k daňovému úradu si môžete overiť aj tu.

Dôležité! 

Ak chcete poukázať 3% z dane, pošlite na váš daňový úrad okrem uvedených dokumentov ešte aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti v 2017. Radi našim dobrovoľníkom vystavíme potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti, ozvite sa nám cez kontaktný formulár. Samozrejme, dobrovoľnícke hodiny ste mohli odpracovať aj inde a potvrdenie môžete použiť pre venovanie ľubovoľnej organizácii.  

Ak si ako fyzická osoba daňové priznanie podávate sami: 

Vypočítate si sumu 2% alebo 3% z dane. Priamo v daňovom priznaní sú uvedené kolónky pre poukázanie 2% alebo 3% z dane. Do daňového priznania uvediete naše kontaktné údaje. Ak chcete darovať 3%, k daňovému priznaniu priložte aj Potvrdenie o odpracovaní minimálne 40 hodín dobrovoľníckej činnosti. Daňové priznanie doručte na svoj daňový úrad do 31.3.2018 a do tohto dňa daň aj zaplaťte.  

Detailnejšie informácie o postupoch v prípade potreby nájdete tu.  

Ďakujeme vám za podporu

Parbatky Sojka a Jaffa

 

Hosting zadarmo od WebSupport.sk
Vlastný virtuálny server od 5,65 € od WebSupport.sk

ŠK PARBAT © 2016. All Rights Reserved.